Pod prąd historii: recenzja biografii Marion DönhoffBiografia Marion Dönhoff, napisana przez Alice Schwarzer, to fascynująca podróż przez burzliwe dzieje XX wieku, widziane oczami niezwykłej kobiety. 

Dönhoff, pochodząca z arystokratycznej rodziny z Prus Wschodnich, spędziła dzieciństwo w Królewcu, który ukształtował jej charakter i światopogląd. W czasie wojny zarządzała majątkiem brata w Kwitajnach stawiając czoła trudnej rzeczywistości. Po wojnie straciła rodzinny majątek i musiała odbudować swoje życie w powojennych Niemczech.

Dönhoff zasłynęła jako niezależna dziennikarka, która nie bała się krytykować władzy i bronić wartości demokratycznych. Była orędowniczką pojednania z Polską i innymi krajami Europy Wschodniej.

Schwarzer z wielką wprawą kreśli portret kobiety niepokornej, która łamała konwenanse i stereotypy. Dönhoff nie bała się wyrażać swoich poglądów, nawet jeśli były one niepopularne. Jej odwaga, niezależność i zaangażowanie społeczne budzą podziw i inspirują.

Autorka nie tylko skupia się na dokonaniach zawodowych Dönhoff, ale także ukazuje jej życie prywatne, pełne dramatów i trudnych wyborów. Dzięki temu czytelnik ma okazję poznać bohaterkę biografii jako wielowymiarową postać, z jej zaletami i wadami.

Książka napisana jest żywym, barwnym językiem, który sprawia, że czyta się ją z zapartym tchem. Schwarzer sięga do licznych źródeł, takich jak listy, dzienniki i relacje świadków, co nadaje biografii autentyczności i wiarygodności.

"Marion Dönhoff. Życie pod prąd" to nie tylko opowieść o niezwykłej kobiecie, ale także cenne świadectwo historii XX wieku, losów Prus Wschodnich i powojennych Niemiec. To lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych historią Niemiec, dziennikarstwem i losami kobiet, które przełamywały bariery i zmieniały świat.

Moja ocena: 4/5
Prześlij komentarz

0 Komentarze