Pałac w Lubostroniu: piękno architektury nawiązujące do włoskiej tradycji

Pałac w Lubostroniu, znajdujący się w pobliżu miasta Łabiszyna, jest wyjątkową posiadłością o bogatej historii i malowniczym położeniu. Dobra łabiszyńskie, na których został wzniesiony, zostały nabyte w 1762 roku przez hrabiego Franciszka Skórzewskiego, generała wojsk koronnych i zwolennika konfederacji barskiej. Następnie majątek ten przeszedł w ręce jego syna, Fryderyka Skórzewskiego, znanego znawcy i miłośnika sztuki.

Front pałacu w Lubostroniu - Places and Moments Front pałacu w Lubostroniu - Places and Moments 📌&⏲

To właśnie Fryderyk Skórzewski postanowił zrealizować swoje marzenie o budowie pałacu we wsi Piłatowo, którą nazwał Lubostroniem. Do tego celu zatrudnił Stanisława Zawadzkiego, architekta wykształconego w Rzymie, który słynął z projektowania reprezentacyjnych budowli w Warszawie, Kamieńcu Podolskim i Wielkopolsce. Prawdopodobnie fundator życzył sobie, aby pałac był wzorowany na słynnej Villa Rotonda koło Vicenzy, zaprojektowanej przez włoskiego architekta Andreę Palladio w 1550 roku.

Podczas budowy pałacu, wykorzystano elementy wcześniej przeznaczone do budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, takie jak bazy, kapitele i całe kolumny. Efekt końcowy był imponujący - pałac w Lubostroniu zyskał charakterystyczną rotundę i piękne proporcje, które zachwycają do dziś.

W kolejnych latach pałac przechodził przez różne ręce, będąc własnością różnych gałęzi rodu Skórzewskich, aż do wybuchu II wojny światowej. Po wojnie został przejęty przez Państwowe Gospodarstwo Rolne i pełnił różne funkcje, w tym jako ośrodek Wczasów Pracowniczych.

Jednak w latach 60. pałac zainteresował się dyrektor Filharmonii Pomorskiej, Andrzej Szwalbe. Postanowił ożywić zabytek muzyką i od 1963 roku zaczęto w rotundzie pałacu organizować koncerty w ramach Festiwali Muzyki Polskiej. Tradycja koncertów trwała wiele lat i przyciągała zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów.

Po likwidacji Państwowego Gospodarstwa Rolnego pałac został przejęty przez państwo i przeszedł gruntowny remont. Obecnie jest instytucją kultury, która organizuje regularne imprezy, takie jak koncerty, wernisaże i spektakle teatralne. Dodatkowo pałac oferuje również restaurację oraz miejsca noclegowe, zapewniając przyjemne doświadczenia dla swoich gości.

Przesyłanie: przesłano 520539 z 520539 bajtów.Pałac w Lubostroniu stanowi nie tylko świadectwo historyczne, ale również ważny punkt spotkań artystów i miłośników kultury. Jego urokliwe położenie, piękne ogrody i architektura przyciągają uwagę i zachwycają każdego, kto odwiedza to miejsce. Jest to z pewnością jedna z najbardziej godnych uwagi posiadłości w Polsce.

Prześlij komentarz

0 Komentarze