Skarbnica tradycji: opowieść o Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim

W sercu malowniczej miejscowości Waplewo Wielkie, położonej na terenie woj. pomorskiego, znajduje się Muzeum Tradycji Szlacheckiej, które jest prawdziwym skarbem dla miłośników historii i kultury. To fascynujące muzeum pozwala odbyć podróż w czasie i przybliżyć bogatą przeszłość tego regionu. 

Historia Majętku Waplewo Wielkie sięga XVI wieku, kiedy to był częścią dóbr rycerskich. Przez wieki, należał do polskich rodów szlacheckich, takich jak Niemojewscy, Zawadzcy, Chełstowscy, Bagniewscy i Sierakowscy. Od 1759 roku władzę nad Waplewem sprawowała rodzina Sierakowskich herbu Ogończyk, która odegrała znaczącą rolę w kulturze polskiej na Powiślu.

Centrum tego historycznego kompleksu jest imponujący pałac, który powstał w XVII wieku. W XVIII wieku pałac został otoczony urokliwym parkiem krajobrazowym, a w XIX wieku przeszedł rozbudowę. Ostatnim właścicielem był Stanisław hrabia Ogończyk-Sierakowski, który był żonaty z Heleną, księżną Lubomirską. 

Podczas panowania hrabiego Sierakowskiego w majątku powstała biblioteka, gromadząca książki od XVIII wieku, zawierająca około 11 tysięcy tomów. Wnętrze pałacu zdobiło również około 400 obrazów, autorstwa takich znakomitości jak Tycjan, Peter Paul Rubens, Albrecht Dürer, Aleksander Orłowski, Franciszek Smuglewicz, Andrzej Stech oraz artyści z Gdańska, Meyerheimowie.

Oprócz obrazów, w pałacu można było podziwiać około 50 dzieł sztuki z zakresu grafiki i rzeźby, a także różnorodne przedmioty rzemiosła artystycznego, takie jak meble (głównie gdańskie i holenderskie), wyroby z porcelany, brązu i kości słoniowej, miniatury, dawne stroje oraz militaria.

Pałac w Waplewie Wielkim był miejscem, które przyciągało wybitne postacie kulturalne i artystyczne. W 1837 roku w pałacu gościł sam Fryderyk Chopin, a 40 lat później Jan Matejko. Te wizyty zostały upamiętnione tablicami pamiątkowymi przed budynkiem. Oprócz tych dwóch sławnych kompozytorów i malarza, w pałacu przebywali również inni wybitni twórcy, tacy jak Józef Ignacy Kraszewski, Stefan Żeromski i Melchior Wańkowicz.

Niestety, losy tego pięknego majątku były niezwykle burzliwe. W latach trzydziestych XX wieku, za czasów okupacji niemieckiej, dobra dworu zostały rozparcelowane, a część zbiorów trafiła do Gdańska. Pod koniec wojny wiele cennych eksponatów zostało rozproszonych i zaginęło. Jednakże, kilka procent ocalałych zbiorów znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz w Bibliotece PAN w Gdańsku.

Po zakończeniu wojny, majątek przeszedł w ręce Państwowego Gospodarstwa Rolnego (PGR), które później przekształcono w Państwowy Ośrodek Hodowli Zarodowej. W końcu lat 70. XX wieku, cały kompleks pałacowy został wpisany do rejestru zabytków. Od listopada 2006 roku muzeum jest w posiadaniu Muzeum Narodowego w Gdańsku, które stworzyło tam Muzeum Tradycji Szlacheckiej oraz Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią. Corocznie, tysiące osób odwiedza to miejsce, aby zgłębić historię polskiej szlachty i poznać fascynujące eksponaty.

W 2011 roku, Izabella Sierakowska-Tomaszewska podarowała muzeum 21 obrazów i 6 grafik, które niegdyś były częścią pałacowej kolekcji. Dodatkowo, przekazała lustro w złoconej ramie oraz sekretarz podróżny w formie okutej skrzyni. W 2009 roku, muzeum otrzymało od niej również ponad 200 fotografii przedstawiających kompleks pałacowo-parkowy i jego mieszkańców. W zbiorach muzeum znajdują się również dokumenty związane z rodziną Sierakowskich, takie jak zaproszenie na koronację cara Mikołaja I w 1829 roku.

W 2021 roku udało się pozyskać środki na odnowienie powozowni, która jest częścią kompleksu muzealnego. Szacowany koszt prac wyniósł prawie 7,5 mln złotych. To kolejny krok w procesie rewitalizacji tego historycznego miejsca, które ma na celu przywrócenie dawnej świetności i umożliwienie odwiedzającym odkrywania tajemnic polskiej szlachty.

Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim to niezwykłe miejsce, w którym można zgłębić historię polskiej szlachty i podziwiać piękno artystycznych dzieł. To idealne miejsce dla wszystkich pasjonatów historii, którzy pragną przenieść się w czasie i zanurzyć się w atmosferze dawnej Polski. Odnowione wnętrza pałacu, bogate zbiory i malownicze otoczenie sprawiają, że Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim to miejsce, które warto odwiedzić.Prześlij komentarz

0 Komentarze