Mazowieckie tajemnice: odkrywanie dworu w Przystani

Witaj na Mazowszu, malowniczej i bogatej krainie, która skrywa wiele tajemnic i pięknych miejsc, pełnych historii sprzed wieków. Wśród tych fascynujących miejsc, województwo mazowieckie kryje prawdziwą perełkę - Dworek w Przystani. Jego historia sięga pierwszej połowy XVI wieku, kiedy Mikołaj Mzowski otrzymał nadanie królewskie na terenie Puszczy Płodownickiej, nad rzeką Omulew. To właśnie tam zbudował młyn wodny oraz kuźnicę, a miejsce, gdzie wytapiano żelazo z rudy darniowej, nosiło nazwę "Ruda".

Nazwa "Przystań" pojawiła się w połowie XIX wieku, kiedy zaprzestano wytapiania żelaza, a jedynym środkiem transportu surowców był rzeczny port na Omulewie. Stopniowo stała się ona miejscem pełnym historii, stając się ośrodkiem mającym swój udział w konfederacji barskiej.

Robiącą niezapomniane wrażenie inwestycją był drewniany dwór wybudowany w XVIII wieku. Niestety, jego los był tragiczny, ponieważ uległ spaleniu podczas walk z wojskami rosyjskimi. Konstanty Godlewski podjął się odbudowy dworu, niestety nie zdołał jej ukończyć z powodu przedwczesnej śmierci. W kolejnych zmianach właścicieli, dwór w Przystani stał się prawdziwym centrum rodzinnego życia i kulturalnych wydarzeń.

Przez kolejne lata historia przetrwała, prowadząc do niezwykłego momentu w 1925 roku, kiedy najstarsza córka Adama Czartoryskiego, Małgorzata, otrzymała majątek w Przystani jako posag ślubny. Jej małżeństwo z cudzoziemcem, księciem Gabrielem de Bourbon - Socilias, zaowocowało wspaniałymi inwestycjami w dworek, park, sad i ogród warzywny. W 1928 roku powstał nowy dwór, który emanował prostotą, ale jednocześnie elegancją.

Obecnie Dworek w Przystani odzyskał swój blask, pełniąc funkcję szkoły podstawowej. Mimo zmieniającej się roli budynku, zachowano starania, aby zachować jego historyczny charakter. Wnętrze dworu wciąż tchnie duchem minionych czasów, a szczególnie zachwycająca jest "sala modrzewiowa", wyłożona deskami z modrzewiowego drewna, która przywołuje wspomnienia dawnych mieszkańców dworu.

Otaczający dworek dwuhektarowy park założony przez Antoniego de Bourbon zachował swoją niepowtarzalną atmosferę. Spacerując pośród drzew i zieleni, można sobie wyobrazić, jak przeszłość splata się z teraźniejszością, tworząc wyjątkowy krajobraz.

Mazowsze to nie tylko tętniący życiem region, ale również miejsce o bogatych tradycjach kulinarnej sztuki. Wybierając się na kulinarne wędrówki, odkryjesz smaki tego regionu. Produkty regionalne, takie jak kiełbasa, pierogi czy charakterystyczne dla Mazowsza sery, zostaną niezapomnianym doświadczeniem dla podniebienia.

Mazowsze - serce Polski, w którym bije puls historii, kultury i przyrody. Odkrywanie Dworku w Przystani to prawdziwe spotkanie z przeszłością, gdzie współczesność splata się z duchem minionych epok. Odwiedzenie tego niezwykłego miejsca to wyprawa w głąb historii Mazowsza, pozostawiająca niezatarte wspomnienia w sercach wszystkich odwiedzających.Podczas planowania podróży po Mazowszu warto zatrzymać się w Dworze w Przystani, aby osobiście poczuć magię tego miejsca i zrozumieć, dlaczego województwo mazowieckie jest tak wyjątkowe i niezwykłe.

Przekrocz próg Dworu w Przystani i zanurz się w świecie niezliczonych historii, które czekają na odkrycie. Mazowsze zaprasza Cię do swojej krainy - przestrzeni, gdzie przeszłość splata się z teraźniejszością, tworząc wyjątkową opowieść o tym pięknym regionie.

Prześlij komentarz

0 Komentarze